دسته بندی محصولات

با منهول و کاربردهای آن آشنا شوید!

منهول چیست و چه کاربردی دارد؟

براساس تعریف دیکشنری ساخت و ساز، منهول یک شافت عمودی از سطح زمین به یک کانال فاضلاب است که برای تمیز کردن، بازرسی، اتصالات و تعمیرات مورد استفاده قرار می گیرد.

احتمالا در بسیاری از خیابان ها مشاهده کرده اید که همیشه یه درب فلزی دایره ای بر روی سطح زمین قرار دارد که هر از چند گاهی کارگرانی با تجهیزات خاص درب آنرا برداشته و به زیر زمین می روند. طبق تعریف این همان Manhole است.

هدف استفاده از منهول چیست؟

بسیاری از افرادی که در صنعت آب مشغول به فعالیت هستند زیاد از ما سوال می کنند که منهول چه کاربردی دارد؟ و چرا از آن استفاده می کنیم؟ در ادامه، تمامی کاربردهای Manhole را برای شما لیست کرده ایم که می توانید مطالعه کنید.

چهار هدف اصلی استفاده از Manhole

1) منهول به بازرسان کمک می کند تا فرآیند بازرسی از سیستم های فاضلاب بسیار راحت تر انجام شود و همچنین در زمان هایی که هوا طوفانی است و ممکن است در هر لحظه اتفاقی برای سیستم فاضلاب رخ بدهد باعث می شود دسترسی ما سریع و راحت باشد.
2) باعث بهبود تهویه سیستم فاضلاب ها می شود و به خروج گازهای خطرناک کمک می کند.
3) سایر ارگان ها اگر بخواهند به کمک تیم های فاضلاب بیایند می توانند از این ابزار استفاده کنند و در زمان های طوفان سیستم های فاضلاب را بررسی و تراز کنند.
4) جهت اطمینان از خط لوله فاضلاب

در کجاها از Manhole استفاده می شود؟

1) جایی که محل اتصال دو خط فاضلاب وجود دارد.
2) در مکان هایی که طوفان یا فاضلاب اندازه آنها را تغییر می دهد.
3) در شرایطی که تراز خط فاضلاب یا طوفان تغییر پیدا کند.
4) وقتی درجه خط فاضلاب یا طوفان تغییر پیدا می کند.

چند نوع منهول وجود دارد؟

Shallow Manhole(کم عمق): اغلب در ابتدای محل انشعاب ها مورد استفاده قرار می گیرد. که دو الی 3 متر ارتفاع دارند.

Normal Manhole (نرمال): این دسته معمولا حدود 150 سانتی متر هستند و شامل پوشش منفذ سنگین هستند که اغلب به شکل مربع یا مستطیل است.

Deep Manhole(عمیق): به طور تخصصی بیش از 150 سانتی متر را چاله های عمیق (Manhole عمیق) می گویند. این منهول ها یک روش برای ورود دارد و می بایست از قسمت سوراخ سنگین مانند نردبان وارد منهول شد.

این ابزار از چه موادی ساخته می شوند؟

• منهول های پلاستیکی
• منهول های پیش ساخته
• منهول های فایبرگلاس

1) منهول های پلاستیکی: به طور معمول از پلی اتیلن بسیار مقاوم و بدون درز و مهر و موم ساخته می شوند. لازم به ذکر است که نوعپلاستیکی ممکن است مانند  فایبرگلاس باعث بروز مشکلاتی از قبیل نگهداری شوند.
نکته ای که می بایست درباره منهول های پلی اتیلن بدانید این است که این نوع  سازگار با محیط زیست هستند و خطر آلوده شدن زمینی که در آن قرار می گیرند را ایجاد نمی کند.

اگر بخواهیم از مزیت های دیگر پلی اتیلن بگوییم می بایست به مقاومت بالا در برابر خوردگی اشاره کنیم. بر خلاف Manhole های پیش ساخته که با گذشت زمان تخریب می شوند و نیاز به بازسازی و نگهداری مکرر دارند. منهول های پلاستیکی قابلیتی دارند که می توان درون آنها امکانات اضافی مانند نردبان داخلی تعبیه کرد.

 

2)منهول های پیش ساخته:در ساخت این نوع منهول ها از بتن های پیش ساخته استفاده شده است. این قاب های Manhole پیش ساخته به صورت قطعه ای در یک کارخانه ساخته شده اند.

 

3) منهول های فایبرگلاس:این نوع معمولا به گونه ای ساخته می شوند که شامل یک بشکه و روکش چاله هستند. در این نوع از منهول ها اضافه کردن امکانات جانبی براحتی انجام می شود. این نوع از Manhole معمولا بسیار سبک طراحی و ساخته می شوند و به دلیل سازگاری با طبیعت و محیط، بسیار با دوام هستند.

برای مشاهده محصولات اتصالات پلی اتیلن و پلی پروپیلن به فروشگاه تکاب اتصال دماوند به آدرس: Takabplast.com/Shop مراجعه کنید.

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *