دسته بندی محصولات

لوله PVC و نکات بسیار مهمی که باید بدانید!

لوله پلیکا چیست و چه کاربردی دارد؟

لوله پلیکا یا PVC  یک ماده بسیار پرکاربرد است که در لوله کشی ، پوشش خارجی سیم و کابل ، لوله برای تحویل دارو ، بسته بندی پزشکی و مواد غذایی کاربردهای زیادی دارد. PVC  به طور طبیعی یک ماده سفت و سخت است و از نرم کننده برای نرم کردن آن استفاده می شود. لوله های PVC بیشتر برای تامین آب در آبیاری ، زهکشی خاک و زباله در ساختمانها ، لوله های سیم برق و حمل و نقل شیمیایی صنعتی استفاده می شود.

در برخی موارد از لوله های پی وی سی برای لوله های آبرسانی داخل ساختمان ها نیز استفاده می شود. لوله ها و اتصالات پی وی سی با رزین پی وی سی ساخته شده است که با افزودنی ها افزوده می شود تا برای تولید لوله و اتصالات قابل استفاده باشد. تولیدکنندگان لوله لوله از سرب به عنوان کمک فرآوری استفاده می کنند زیرا در مقایسه با سایر افزودنی ها بسیار ارزان است. سرب در جهان به عنوان استفاده کمک های فرآوری برای لوله های PVC در استفاده از آب آشامیدنی به عنوان نشت سرب از لوله ها و ایجاد مشکلات بهداشتی به دلیل تجمع آب آشامیدنی ممنوع شده است. لوله های PVC جاده ای را می توان برای تامین آب آشامیدنی و زهکشی استفاده کرد. بیایید چند استاندارد را که برای استفاده از لوله های PVC را برای کاربردهای مختلف توصیه می کند ، بررسی کنیم :

مزایای لوله پلیکا (پولیکا):

مقاومت در برابر خوردگی: لوله پلیکا غیر رسانا است و نسبت به فعل و انفعالات الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها و نمک‌هایی که باعث خوردگی فلزات می‌شوند مقاوم است. این مشخصه در داخل و خارج لوله پلیکا ( لوله پولیکا ) وجود دارد. در نتیجه لوله در جاهایی که خاک مهاجم است کاربرد دارد.

مقاومت شیمیایی : لوله پلیکا در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی حداکثر تا دمای 140 درجه فارنهایت مقاومت خود را به نمایش می‌گذارد و همچنین در برابر مواد شیمیایی ای که معمولا در منازل پیدا یا استفاده می‌شوند مقاوم است.

مقاوت نسبت به وزن، سبک بودن : لوله پلیکا پیشرف شگرفی در کاهش وزن لوله داشته و این از نظر ایمنی بسیار مهم است. این لوله‌ها مصدومیت کارگر را به شدت کاهش می‌دهد.

انعطاف پذیری : مقاومت لوله پلیکا نسبت به شکستگی یک ویژگی بسیار مهم است. در حالیکه لوله پلیکا (پولیکا ) از ترکیب مواد پی وی سی خشک ( U-PVC ) ساخته شده تحمل فشار بدون اینکه دچار شکستگی شود را دارد.

مقاومت در برابر ضربه : در شرایط عادی لوله پلیکا ( پولیکا ) به نسبت لوله‌های ساخته شده از خاک رس بتن و بسیاری دیگر از مواد مرسوم مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد.

ضریب اصطکاک : لوله pvc با دیواره های صاف تری که دارد باعث کاهش اصطکاک سیال و مقاومت در برابر جریان می شود.

کیفیت آب : لوله پلیکا هیچ تاثیر منفی ای روی کیفیت آب نمی‌گذارد.

عایق حرارتی : لوله پلیکا رسانایی حرارتی کمتری نسبت به لوله‌های قدیمی تر دارد. این باعث می‌شود که لوله پلیکا برای بسیاری از پروژه‌های عایق حرارتی مناسب و مطلوب باشد.

محدودیت لوله های PVC به شرح زیر است:

 • تمام گریدهای لوله های PVC برای آب آشامیدنی مناسب نیست (فقط لوله های بدون سرب مناسب هستند)
 • لوله های PVC برای لوله کشی آب گرم توصیه نمی شود.
 • تولیدکنندگان با تغییرات در ترکیببازی می کنند و پرکننده ها را بیش از حد مجاز اضافه می کنند که باعث ضعیف شدن ضربه و شکنندگی لوله می شود.
 • لوله های PVC همچنین دارای ثبات UV محدود هستند و تمایل به شکنندگی دارند.

لوله پلیکا پیشرفت شگرفی در کاهش وزن لوله داشته و این از نظر ایمنی بسیار مهم است . این لوله‌ها مصدومیت های نیرو انسانی را به شدت کاهش می‌دهد.

کاربردهای لوله پلیکا:

 • اتصال فاضلاب ها
 • در صنعت و شهرسازی
 • برطرف کردن نیاز های آبرسانی شهری
 • ساپورت کردن بخش برقی شهر
 • حمایت لاین های مخابراتی
 • سیستم تهویه ساختمان و شرکت ها

فاکتورهای اصلی لوله پلیکا:

– عدم رسوب و پوسیده شدن و رنگ دهی در دیواره های لوله
– نصبی آسان و بی نیاز از امکانت مدرن
– قابلیت مقاومت در برابر خاصیت اسیدی و بازی
– مقاوم در برابر اتفاقات طبیعی به طور مثال سیل ،زلزله و دیگر اتفاقات
– داشتن پایین ترین میزان انبساط پلیمری

انواع اتصالات لوله های پلیکا :

 • اتصال چسبی
 • اتصال چسبی لوله و اتصالات PVC به ترتیب زیر انجام میشود:
 • پس از اندازه گیری و ایجاد علامتی بر روی سطح لوله وقت بریدن آن می رسد.به منظور جا زدن لوله مقداری چسب پی وی سی زده می شود تا بر داخل آن جا زده شود.

اتصال به روش پوش فیت:

انواع زانویی ها و درپوش های لوله پلیکا در این روش برای فیت کردن یا جا زدن دو لوله به کار گرفته می شوند.
اتصال از طریق سه راهی ها در لوله کشی فاضلاب و تهویه به کار برده می شود.

اتصال سه راه دریچه بازدید:

برای آزمایش آب بندی و رفع گرفتگى استفاده مى شود. دریچه افقى، در انتهاي لوله هاي فرعي افقي فاضلاب نصب می شوند تا برای تمیز کردن و رفع گرفتگى مجارى داخلى لوله هاي فاضلاب موثر باشد.

اتصال سیفون شتر گلویی:

– برای اتصال سرویس بهداشتی به کار گرفته می شود

رابط برطرف کننده ی بو:

از اين وسيله براى ارتباط سیفون به توالت برای آب بندی محل اتصال استفاده می شود.
رابط این اتصال بیشتر برای ارتباط دو لوله در تعمیرات کاربردی است.

استانداردهای لوله پلیکا و پی وی سی بر طبق استاندارد های بین المللی به چند بخش تقسیم بندی می شوند. اندازه،قطر
لوله فاضلابی با خاصیت چسبندگی در زیر و روی کار در ساختمان ها به کار می رود.

لوله آبرسانی چسبی :

این نوع لوله فشرده تولید شده و طوسی رنگ ارائه می گردد.

لوله در بخش مخابراتی:

در قطرها و اوزان خاص تولید می گردد.

لوله های پلی اتیلن تکاب اتصال دماوند:

برای مشاهده لوله های پلی اتیلن و پلی پروپیلن تولید شده توسط شرکت تکاب اتصال دماوند پیشنهاد می کنیم به لینک روبرو https://www.takabplast.com/product-category/polyethylene-fittings مراجعه کنید. در صورت وجود هرگونه سوال می توانید با کارشناسان واحد پشتیبانی و فروش ارتباط برقرار نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید. همچنین می توانید برای دریافت کاتالوگ و لیست قیمت به صفحه اول وب سایت مراجعه نمایید.

 

پیشنهاد مطالعه: لوله خرطومی چیست؟  | پلیمر چیست و چه کاربردی دارد؟  | همه چیز درباره لوله پلی اتیلن تکجداره | لوله مانیسمان چیست؟  

 

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *