دسته بندی محصولات

تاریخچه لوله و اتصالات پلی اتیلن را خلاصه بخوانید!

تاریخچه لوله و اتصالات پلی اتیلن

تاریخچه لوله و اتصالات پلی اتیلن: ادموند ویلیام در سال 1934 به یک شرکت بریتانیایی پیوست و آنها روی پروژه ای کار می کردند که یکسال قبل از آن کشف شده بود و آن ماده ای سفید، جامد و مومی شکل بود. این ماده جامد مومی در نتیجه آزمایشات فشرده انجام شده در سال 1933 در آزمایشگاه ICI توسط گیسبون و اریک فاست بود. آنها ترکیبی از اتیلن و بنزالوئید را تا 170 درجه سانتیگراد گرما و تحت فشار تا 1900 اتمسفر قراردادند. اما واکنشهای انفجاری و نا امن باعث شد ICI که با آکزونوبل هلند ادغام شده بود تحقیقات خود را متوقف کند.

فاست متوجه شد که این تحقیق ادامه نداشته بنابراین تلاشهای او باعث ایجاد انجمن علمی برای معرفی دستاوردهای او و گیبسون شد و در سپتامبر 1935 بعنوان ظهور فاست در کتاب ICI ( همان شرکتی که تحولات اساسی در صنعت ایجاد کرد) ثبت شد. در کنفرانسی با حضور دانشمندان برجسته ، فاست اعلام کرد از اتیلن یک پلیمر جامد با وزن مولکولی حدود 4000 واحد ساخته است. ولی در آن زمان اکثرا گفتند اتیلن نمی تواند لیمرایز شود چون پیوند دوگانه تنها با دمای بسیار بالا فعال می شود.

در دسامبر همان سال ویلیام از کالج مایکل پرین و جان پاتون تنها با اتیلن روی آزمایشات گیبسون و فاست تحقیق کردند . این آزمایشات در شرایط مشابه ولی با تجهیزات بهتر انجام شد. در این شرایط افت فشار مشاهده و زمانیکه واکنشها تمام شد 5/8 گرم پودر پلی اتیلن سفید بدست آمد.

در سال 1961 ویلیام ماده خاصی را بیش از دمای جوش حرارت داد و منفجر نشد بنابراین او فکر کرد مشکلی وجود دارد و آنرا تمام شب رها کرد و سرد شد. روز بعد که به درون ظرف فلزی نگاه کرد چیزی شبیه توده ای شکر را دید که در واقع شکر نبود بلکه پلی اتیلن بود.

در ادامه مقاله تاریخچه اتصالات پلی اتیلن، مرکز تحقیقات ICI در طول جنگ جهانی دوم روی تغییر پلی اتیلن کارکرد و در عایق های هوا و در تجهیزات رادار استفاده شد. در سالهای ابتدایی جنگ توسعه این رادار با مشکلات ثابتی برای عایق بندی تجهیزات بمنظور جلوگیری از افت قدرت و در نتیجه حفظ توان سیگنال روبه رو بود.

تجهیزات عایق پلی اتیلن الکتریکی در ارتش بریتانیا بمنظور کاهش وزن تجهیزات رادار و استفادده در رادار هواپیماهای جنگی بکار گرفته شد. از مزایای عظیم این تکنولوژی در جنگ از راه دور بخصوص در جنگ با زیردریایی های آلمانی بود. آلمانها موظف بودند از مواد اولیه حجیم تر برای رادار هاشون استفاده کنند که اثرگذاری کمتری داشت.

کارل زیگلر، پروفسور آلمانی در سال 1953 برای پلیمرایز کردن اتیلن با فشار پایینتر و استفاده از کاتالیست های راهی پیدا کرد. او و همکارانش دریافتند پلی اتیلن امکان پیوستن منظم به سطح ذرات را بدون دما و فشار بالای قبلی دارد. پلی اتیلن تولید شده بسیار سفت و سختتر از روش فشار بالاست.

گروه آمریکایی فیلیپس در اوایل 1950 روی پلی اتیلن کار کردند و کشف کردند کاتالیستهای با اکسید کروم کمتر، تولید پلیمر با فشار پایین را پشتیبانی  می کند. فیلیپس این محصول را بعنوان مارلکس تجاری سازی کرد.

پلی اتیلن از زمان تجربیات انفجار گیبسون و فاست یعنی 75 سال پیش راه درازی را پیموده است و کاتالیستهای جدید فرصتهای زیادی را برای پلیمر بوجود آورده است. امروزه تعداد زیادی از اپلیکیشن ها، از کیفهای فروشگاهی تا جلیقه های ضدگلوله تحول عظیمی در زندگی انسانها ایجاد کرده است.

مزایای لوله های پلی اتیلن نسبت به سایر لوله ها:

  •  هزینه کمتر در تولید و نصب همینطور تعمیرات راحتتر و  حمل و نقل و انبارش

اولین نصب لوله های پلی اتیلن گازی در سال 1959 در کانزاس  توسط فیلیپس انجام شد. در اواسط دهه 1960 استفاده از لوله های پلی اتیلن کم کم جایگزین فولاد و چدن شد. فیلیپس در سال 1955 فعالیت خود را با بات فیوژن گسترش داد و در فاصله زمانی کوتاهی پس از آن این لوله ها را در میادین نفتی نصب کرد.

در آغاز دهه 1960، سیستم لوله کشی با چگالی متوسط و شاخص ذوب بالا پیشنهاد شد. شاخص ذول بالا امکان ایجاد اتصالات دستی saddle را به وجود آورد در آن زمان کلا امکان استفاده از بات فیوژن روی ماشین آلات زیر 4 اینچ  نبود ولی خیلی سریع فیلیپس 7000 خط تولید چگالی بالا با شاخص ذوب پایین به بازار عرضه کرد و با استفاده از ماشین آلات به بات فیوژن و سدل فیوژن متصل شد.

این تلاش ها در ابتدا با مقاومت روبه رو شد چون اکثر مسولان معتقد بودند مستحکم است بنابراین تولید کنندگان مجبور بودند با ایمنی بیشتری لوله های پلی اتیلن را بفروشند. همچنین بعضی لوله و اتصالات تولید اولیه از متریال زرین ساخته شده بودند که مقاومت کافی در مقابل ترک خوردگی محیطی را در مقایسه با مواد امروزه نداشتند.

چشم انداز آینده، تولید کنندگان شک ندارند که می توانند لوله و اتصالات پلی اتیلن تولید کنند که در فشارهای بالا مورد استفاده قرار بگیرد. در این مقاله سعی کرده ایم تا درباره تاریخچه لوله و اتصالات پلی اتیلن نکات مفید و کاربردی را برای شما بیان کنیم، امیدواریم که مفید واقع شده باشد.

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *