دسته بندی محصولات

لوله مانیسمان چیست؟ چرا از این لوله ها در صنعت آب استفاده می شود؟

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان با قدمتی بیش از 130 سال در عرصه صنعت اولین بار توسط رینهاردوماکس مانیسمان بعنوان انقلابی در صنعت تولید لوله و به کارخانه ورق سازی پدری ایشان مطرح شد. این لوله ها در سال 1885 بعنوان اختراع ثبت شد و در سال 1886 برای اولین بار لوله های بدون درز تولید شد. رینهاردوماکس هیچ گاه فکر نمی کرد که اختراع او بتواند به این شکل در دنیا فراگیر شده و از آن در پروژه های بسیار مهم استفاده شود.

در سال 1890 برادران مانیسمان از فرآیند غلتکی در تولید استفاده کردند که چشم انداز فروش خوبی براساس موفقیت اقتصادی به همراه داشت. ترکیب فرآیند غلتکی و فرآیند خم کاری با چشم انداز فروش مقبول بسیار سریع در جهان با عنوان فرآین مانیسمان مشهور شد. این فرآیند پتانسیل مناسبی در بسیاری از زمینه های تکنولوژی، انقلابی در مهندسی، پایپینگ، صنعت وسایل نقلیه را دهه ها به همراه داشت.

از آغاز تولیدات این لوله ها در مناطق مختلف کشور در کشور آلمان و خارج از آن بصورت پراکنده در جهان تولید می شدند. در سال 1899 اولین خط تولید لوله گاز فشرده توسط این لوله ها در قفقاز راه اندازی شد و بعد از آن محموله های بیشتری از این لوله در شاخه های سیستم های آب رسانی ، پایپینگ ، سیستم های روشنایی مدرن خیابای در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفت.

نحوه تولید لوله مانیسمان

تولید لوله های مانیسمان به روش غلتکی و گریز از مرکز انجام می شود. ابتدا شمش فولاد بصورت مذاب به داخل قالبهای چرخان سرازیر می شود و به دلیل سیال بودن مذاب فولاد و چسبندگی بالا در این حالت مواد مذاب به دیواره می چسبد و در همین زمان منجمد سازی هم انجام می شود.

روش دیگر تولید لوله های مانیسمان استفاده از سنبه می باشد که ابتدا شمش فولاد در کوره گرم می شود و سپس سنبه می باشد که ابتدا شمش فولاد در کوره گرم می شود و سپس سنبه به داخل شمش شلیک می شود پس از آن مرحله سرد کردن توسط آب انجام می شود و در نهایت جهت صاف و یکدست شدن آن عملیات تاب گیری و پولیش کاری انجام می شود.

شرکت های تولید کننده این لوله عبارتند از: کارخانه لوله و نورد اهواز، شرکت لوله و پروفیل ساوه، کارخانه کاویان ایرانیان، شرکت فولاد صنعت، شرکت پروفیل فولادی اصفهان، شرکت لوله مانیسمان گستر اسفراین

اگر بخواهیم به صورت تیتر وار مراحل تولید این لوله را توضیح بدهیم به شرح زیر است:

 1. برش
 2. گرمادهی
 3. سوراخ شدن توسط لخ پرس
 4. مرحله استفاده از دستگاه النگاتور
 5. شلیک سمبه
 6. تابگیری لوله
 7. جدا سازی لوله
 8. کروی شدن لوله
 9. کشش لوله
 10. سرد کردن لوله
 11. اندازه گیری لوله تولید شده
 12. آزمایش و تست
 13. کوئینگ شدن
 14. پولیش زدن
 15. بسته بندی

رده بندی لوله های Mannesmann

این لوله ها در حالت کلی به 3 دسته رده بندی می شود:

1 – براساس ضخامت و استاندارد   ANSIB 36  و APL 51

2 – براساس استاندارد  ANSI

3 – براساس وزن که شامل وزن استاندارد STD، سنگین XS و فوق سنگینXXS  می باشد.

کاربرد لوله های مانیسمان

لوله های Mannesmann  از استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به لوله های درزدار برخوردار هستند و رده های پر کاربرد آن 20، 40 و 80 می باشد. از لوله های مانیسمان رده 20 در لوله های گازرسانی در امور ساختمانی و سیستم لوله کشی موتور خانه های استفاده می شود.

تفاوت این لوله با سایر لوله ها در چیست؟

اولین و مهمترین تفاوت لوله های مانیسمان با سایر لوله ها فرآیند تولید آنها می باشد، به این شکل که لوله های مانیسمان بدون درز میباشد ولی سایر لوله ها به شکل جوشی می باشد یعنی به صورت برش ورق انجام می شود که در پایان از طریق جوشکاری شکل دهی اتفاق می افتد. تفاوت دوم در میزان مقاومت و فشار است که در لوله های مانیسمان این میزان در مقایسه با سایر انواع لوله بسیار بالاتر است.

قیمت لوله مانیسمان

لوله مانیسمان از کیفیت بالاتری نسبت به سایر لوله ها برخوردار است و همچنین نحوه تولید اکران تر نسبت به سایر لوله ها، دلایلی برای افزایش قیمت این محصول نسبت به سایر لوله ها می باشد. برای بدست آوردن قیمت بروز این لوله می توانید با تولید کنندگان آن به صورت مستقیم تماس بگیرید و قیمت بروز دریافت کنید. شرکت تکاب اتصال دماوند تولید کننده اتصالات پلی اتیلن و پلی پروپیلن است و در زمینه لوله مانیسمان فعالیتی ندارد و هدف از نوشتن این مقاله صرفا افزایش آگاهی کاربران می باشد.

همچنین بخوانید:

لوله خرطومی چیست و چه کاربردی دارد؟ 

لوله پلی اتیلن تکجداره و انواع سایزهای آن 

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *