دسته بندی محصولات

سبد خرید شما خالی است.

ثبت نام

هرآنچه که باید درباره لوله پلی اتیلن بدانید!

لوله پلی اتیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

قبل از اینکه درباره لوله پلی اتیلن و اتصالات آن صحبت کنیم بهتر است درباره آن کمی اطلاعات بیشتری به دست بیاوریم، ما در این مقاله از تاریخچه لوله تا بهره برداری آن برای شما توضیحاتی را ارائه کرده ایم که امیدواریم مورد توجه واقع شود.

تاریخچه پلی اتیلن:

در سال 1933 شرکتی در کشور انگلستان با نام Imperial موفق شد برای اولین بار پلی اتیلن را کشف کند. از همان زمان استفاده از پلی اتیلن در حال افزایش بوده و این ماده به یکی از پرکاربردترین مواد خام گرمانرم ها بدل شده است.

این ماده بی نظیر پلاستیکی توسط پروفسور کارل زیگلر و همکارش جولیو ناتا کشف شد به دلیل کشف پلی اتیلن هر دوی آنها موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شدند.

در اواسط سال 1950 بود که پلی اتیلن بعنوان ماده خام لوله مورد استفاده قرار گرفت و چند ماه بعد از کشف این ماده، دکتر اتو هورن که مدیر تحقیقات کارخانه شیمیایی هوخست بود، نمونه های اولیه پلی اتیلن را جهت انجام آزمون و ارزیابی دریافت نمود و اولین کارخانه آزمایشی تولید پلی اتیلن با ظرفیتی بالغ بر 10 تن در سال 1954 در شهر فرانکفورت آلمان تاسیس شد.
این ماده کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد و می تواند در شرایط کاری متفاوتی انطباق پذیری بسیار بالایی را از خود نشان دهد.

اولین کشوری که به طور رسمی از لوله پلی اتیلن در صنعت استفاده نمود آمریکای شمالی بود و پس از آن برای لوله کشی های روستایی مورد استفاده قرار گرفت.

در جنگ جهانی دوم از لوله های پلی اتیلن بعنوان جایگزینی برای لاستیک در عایق های الکتریکی استفاده می شد اما امروزه به لطف پیشرفت این صنعت برای لوله های تحت فشار آب و گاز، محفظه های دفن زباله،تانکرهای سوخت خودرو نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از آنجایی که صنایعی مانند نفت و گاز نیاز به لوله هایی انعطاف پذیر، مستحکم و سبک وزن برای پاسخگویی به نیازهای این صنایع را دارند نیاز به تولید و توسعه آنها احساس می شد.

آشنایی با خواص ماده پلی اتیلن و لوله های پلی اتیلنی

پلاستیک ها به دو گروه اصلی تقسیم می شوند. گرمانرم و گرماسخت.

گرمانرم ها: مواد پلاستیکی هستند که در اثر حرارت به راحتی تغییر شکل می دهند و جریان می یابند. این مواد را می توان چندین بار قالب گیری کرد و مورد استفاده قرار داد.

گرما سخت ها: مواد پلاستیکی هستند که تحت حرارت پخت می شوند و شکل می گیرند، این مواد پس از شکل گیری سخت می شوند و دیگر در اثر گرم شدن تغییر شکل نمی کند.

گرمانرم ها شامل: پلی اتیلن – پلی پروپیلن – پلی وینیل کلراید (PVC) می شود.

چرا باید از لوله پلی اتیلن استفاده کنیم؟

در ادامه چند مورد از ویژگی های برتر لوله های پلی اتیلن را برای شما شرح می دهیم.

1) صرفه جویی در هزینه نصب

یکی از دلایل اصلی رشد استفاده از لوله های پلی اتیلن، صرفه جویی در هزینه های نصب، تامین کارگر و تجهیزات مورد نیاز آن در مقایسه با لوله های قدیمی رایج است.

2) صرفه جویی در هزینه های چرخه عمر

لوله های پلی اتیلن به علت عمر طولانی تر چرخه عمر بالاتری نسبت به مابقی لوله ها دارند.

3)اتصالاتی بدون نشتی

اتصالات پلی اتیلن با توجه به روش های مختلف اتصال نظیر الکتروفیوژن، بات فیوژن، فلنجدار دارای ضریب اطمینان بسیار بالایی می باشند و در صورت استفاده از اتصالات و اجرای پیمانکار مطابق با استانداردهای مربوطه، احتمال ایجاد نقیصه در پروژه نزدیک به 0% می باشد.

4) خوردگی در برابر مواد شیمیایی و عوامل محیطی

لوله های پلی اتیلن زنگ نمی زنند، پوسیده نمی شوند، سوراخ نمی شوند، باد نمی کنند و از همه مهمتر امکان رشد موجودات زنده درون لوله وجود ندارد. از طرفی این لوله مقاومت شیمیایی فوق العاده ای دارد که با خاک یا حلال های دیگر از بین نمی رود.

5)مزایای ساختاری

خواصی مانند وزن کم، انعطاف پذیری، اتصالاتی بدون نشتی و روش های نصب مقرون به صرفه ای را فراهم می کند که با سایر مواد و اتصالات امکان پذیر نیستند.

6)ماندگاری بسیار بالا

بسیاری از کارخانجات تولید لوله پلی اتیلن به دلیل خواص فیزیکی لوله، عمر مفید این لوله ها را به شرط اینکه سیستم لوله کشی درستی طراحی و نصب شده باشد و طبق دستورالعمل شرکت سازنده مورد استفاده قرار بگیرد. به طور متوسط بین 50 تا 100 سال تخمین می زنند.

7) بازده هیدرولیکی

سطح داخلی لوله فاقد زبری است و این لوله ها در رده لوله های صاف قرار می گیرند. لوله های پلی اتیلن بدون خوردگی، باد کردگی و یا رشد بافت های زنده، صافی سطح داخلی و قابلیت های جریانی خود را حفظ کرده و بازده هیدرولیکی سیستم را در طول عمر مورد نظر طراحی، تضمین می کند.

8) مقاومت در برابر دما

بازده دمایی متداول عملکرد لوله های پلی اتیلن در شرایط کاری تحت فشار -18 تا 60 درجه سانتی گراد است. اما برای شرایط کاری کم فشار و برخی کاربردهای خاص، این ماده می تواند دماهای بسیار پایین تری را تحمل کند.
همچنین گریدهای خاصی از پلی اتیلن نیز وجود دارد که می تواند در دماهای نسبتا بالاتری به کار رود.

9) شکل پذیری

شکل پذیری عبارت است از قابلیت تغییر یک ماده در اثر تنش بدون، ایجاد شکستگی و یا نهایتا گسیختگی. یکی از ویژگی های بسیار مهم لوله پلی اتیلن که تاکنون زیاد به آن توجهی نشده است استفاده رو زمینی و زیر زمینی است.

 

لوله و اتصالات پلی اتیلن چگونه تولید می شوند؟

همانطور که می دانید اولین واحد برای تولید پلی اتیلن گاز اتیلن است. گازی بی رنگ که از دو اتم کربن با پیوند دو گانه و 4 اتم هیدروژن تشکیل شده است. پلی اتیلن از ایجاد پیوند کووالانسی بین مولکول های اتیلن تشکیل می شود.

لوله پلی اتیلن با روش اکستروژن از سایز 16 الی 2200 میلیمتر در ایران تولید می گردد. لوله های پلی اتیلن تک جداره جهت تحمل فشار سیال به دیواره داخلی مورد استفاده قرار می گیرد که تحمل این فشار با افزایش ضخامت جداره لوله افزایش می یابد.

لوله و اتصالات پلی اتیلن در ایران

لوله و اتصالات پلی اتیلن در ایران به دو روش  تزریقی و ماشینکاری تولید می گردد.

روش تزریقی: در این روش اتصالات پلی اتیلن با استفاده از قالب و دستگاه تزریق متناسب با وزن قطعه تولید می گردد که این روش در کشورهای صنعتی اروپا نظیر آلمان، اتریش، فرانسه و … مورد استفاده قرار می گیرد.

روش ماشینکاری: در این روش اتصالات به وسیله برش و جوشکاری لوله های پلی اتیلن تولید می گردد که این روش دارای معایبی همچون لزومه اعمال ضریب کاهش فشار و … می باشد.

لازم به ذکر است شرکت تکاب اتصال با در اختیار داشتن خطوط تولید متنوع و پیشرفته امکان تولید در دو روش فوق را دارا می باشد.

استاندارد لوله های پلی اتیلن

به علت استقبال بسیار زیاد و رشد سریع لوله های پلی اتیلنی موسسه DIN آلمان یک گروه مطالعاتی را تشکیل داد که با همکاری یکدیگر استاندارد بین المللی لوله های پلی اتیلنی را با مشخصات DIN8074/75 منتشر نمودند.

(برای مشاهده استاندارد ها بر روی تصویر زیر کلیک کنید)

کاربرد لوله های پلی اتیلن در تاسیسات دریایی

 

لوله پلی اتیلن فشار قوی

لوله های پلی اتیلن فشار قوی به لوله هایی گفته می شود که از فشار کاری 6 تا 32 بار تولید و استفاده می شوند. اما پر استفاده ترین از آنها معمولا 25 بار است. لوله فشار قوی پلی اتیلن در آبرسانی تحت فشار و همچنین لوله های آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله های پلی اتیلن فاضلابی

لوله های فاضلابی با فشار 4 بار تولید می شوند. همانطور که از عنوان مشخص است این لوله ها جهت خطوط فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله های پلی اتیلن گاز

لوله های پلی اتیلن گاز  فقط با فشار کاری 16 بار و با مواد مشکی خود رنگ تولید می شوند. این لوله ها بر اساس استاندارد IGS طراحی و تولید می شوند. متخصصین می بایست در زمان استفاده از این لوله ها طبق استاندارد ذکر شده عمل نمایند.

لوله های پلی اتیلن کشاورزی

لوله های پلی اتیلن کشاورزی از فشار کاری 6 بار تا 16 بار طراحی و تولید می شوند. این لوله ها در مصارف کشاورزی بسیار پرکاربرد هستند و گزینه ای مقرون به صرفه نسبت به سایر گزینه های موجود در بازار هستند.

لوله های پلی اتیلن دیجی کالا

برای خرید لوله های تولید شده توسط شرکت تکاب اتصال دماوند می توانید از وب سایت رسمی این شرکت یا از فروشگاه اینترنتی دیجی کالا اقدام به خرید نمایند. از آنجایی که این فروشگاه صرفا یک مارکت پلیس(Market Place) است برای کسب اطلاعات بیشتر و تولید اختصاصی لوله پلی اتیلن با سایز و فشار کاری مد نظر خود می توانید از طریق وب سایت تکاب اتصال دماوند با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

راه ارتباطی با کارشناسان تکاب اتصال دماوند جهت خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن: 09301881189

لوله های پلی اتیلن دست دوم شیپور

لوله های پلی اتیلن که در شیپور قرار می گیرند ممکن است دچار ضعف هایی باشند که شما بعنوان خریدار از آنها بی خبر باشید، بنابراین پیشنهاد می کنیم قبل از هرگونه اقدامی و خرید این محصول بعنوان دست دوم از شیپور یا دیوار خودداری کنید.

اگر قصد خرید از فروشگاه های داخلی شیپور را دارید سعی کنید فروشگاه هایی که دارای تیک آبی هستند را انتخاب نموده و لوله پلی اتیلن خود را از آنها خریداری نمایید.

بر حسب تجربه فروشگاه هایی که درون اپلیکیشن شیپور مشغول فعالیت هستند و تیک آبی دارند شرکت های معتبر و یا ثبت شده ای هستند که محصولات مرغوبی را ارائه می دهند.

لوله پلی اتیلن تک جداره

همانطور که می دانید طراحان، کارفرمایان، پیمانکاران هنگام خرید لوله پلی اتیلن، محصولی را انتخاب می کنند که قابل اعتماد، با دوام طولانی مدت، همراه با صرفه اقتصادی باشد. لوله تک جداره پلی اتیلن راهکاری مقرون به صرفه برای طیف وسیعی از کاربردهای لوله کشی که در ادامه به آن اشاره شده است مورد استفاده قرار می گیرد.

 • توزیع گاز طبیعی
 • آب و فاضلاب شهری
 • صنایع
 • تاسیسات دریایی
 • معدنی
 • دفن زباله
 • کانال های برق و مخابرات
 • تاسیسات هوایی
 • تاسیسات زیر زمینی
 • تاسیسات سطحی
 • تاسیسات شناور و دریایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با عضویت و ثبت سفارشات در وب سایت تکاب اتصال از تخفیف ویژه برخوردار شوید!
می خواهم عضو وب سایت شوم!