سرخط خبرها
خانه » آموزش » مقالات علمی » فلنج الکتروفیوژن – اتصالات پلی اتیلن

فلنج الکتروفیوژن – اتصالات پلی اتیلن

فلنج الکتروفیوژن – اتصالات پلی اتیلن

فلنج الکتروفیوژن-اتصالات پلی اتیلن از انواع اتصالاتی است که در خط لوله گاز و یا خط لوله آب که معمولا امکان تغییر مسیر در آن ها وجود دارد، استفاده می شود.فلنج‌ها یکی از اتصال دهنده‌های لوله‌ها، شیر آلات ودستگاه‌ها به یکدیگر می‌باشد.

در اتصالات الکتروفیوژن روش حرارت دهی در مقایسه با روشهای جوش butt fusion و از جریان برق برای تولید حرارت استفاده می شود. این روش به علت ایمنی بسیار بالا تنها نوع اتصال مورد تأیید استاندارد IGS برای خطوط انتقال گاز است.

با استفاده از این روش می توان اتصالات پلی اتیلن مختلف نظیر لوله- لوله، لوله- زانویی، لوله- بوشن (برای مثال در تغییر در قطر خط لوله) و … را ایجاد نمود. لذا محدودیت روش جوش لب به لب پلی اتیلن در مورد اتصال لوله با سایزهای مشابه را ندارد. همچنین تجربه نشان داده است که اتصال لوله‌های پلی اتیلن با جنس های مختلف پلی اتیلن نیز در این روش مقدور است. در کنار ایمنی آن، از دیگر مزایای این روش در سرعت بالا و تمیزی اتصال است. اما از طرفی، محدودیت آن در هزینه بالا و حداکثر قطر لوله قابل اتصال است.

انواع فلنج

1-فلنج با سطح ساده (FLAT FACE) :

در اين نوع از فلنجها ( فلنج با سطح ساده )سطح يك فلنج كه بايد در مقابل سطح فلنج ديگر قرار گيرد صاف مي باشد . معمولا فلنجهاي چدني و يا فولادي كه در فشارهاي كم كاربرد دارند از اين نوع ساخته مي شوند.

2- فلنج با سطح برجسته (Raised face) :

در اين نوع فلنجها ( فلنج با سطح برجسته ) سطح فلنج كه درمقابل فلنج ديگر قرارگرفته و برفلنج پلی اتیلن روي آن لايي قرار داده مي شود نسبت به سطح كلي فلنج برجسته تر ساخته مي شود . بر اساس استاندارد مقدار برجستگي درتمام اندازه ها براي كلاسهاي 150و 300 برابر 1.6 mm وكلاسهاي بالاتر برابر 6.4 mm مي باشد.
در قسمت برجستگي ممكن است سطح كاملا صيقلي (smooth finish) و يا داراي شيار (serrated finish) باشد واين شيارها يابصورت هم مركز ويا حلزوني مي باشد كه روش ساخت آن در استاندارد (mss-sp-6) مشخص گرديده است (معمولا عمق شيارها 0.4mm وفاصله آن از هم 0.8 mm مي باشد)

3-فلنج نر وماده (Male & Female) :

صفحه اين نوع فلنجها كه بصورت جفت وجود دارد يكي داراي برامدگي (به ارتفاع 6.4mm ) و ديگري تو رفتگي (به عمق 5 mm) مي باشد.

4- فلنج با صفحه داراي زبانه و شياردار (Tongue & Groove facing) :

اين نوع فلنج نيز بصورت جفت وجود دارد و همانند فلنج نر و ماده بوده با اين تفاوت كه قطر داخلي زبانه و شيار تا سوراخ فلنج (مسير جريان) ادامه ندارد و بنابراين لايي (gasket) را روي قطر داخلي و خارجي خود نگه مي دارد و همين باعث مي شود لايي (gasket) از خوردگي و فرسودگي محفوظ بماند. ساختمان زبانه و شيار مينيمم سطح لايي نوع مسطح را ايجاب مي كند و بنابراين تحت فشار پيچها كمترين بار و ماكزيمم راندمان اتصالي (joint efficiency) ممكنه براي لائيهاي مسطح را خواهد داشت. دراين نوع اتصال ميزان برامدگي زبانه 6.4mm و ميزان عمق شيار برابر 5mm مي باشد.

مزایای اتصالات الکتروفیوژن

• ایمنی بالا و حذف موانع و تعمیرات

• سهولت , سرعت عمل و صرفه جویی در زمان اجرا

• مقاومت شیمیایی بالا

• انعطاف پذیری بالا و سبکی

• مصون از خوردگی

• مقاومت در برابر فشار و ضربه

• سهولت در نصب که موجب جلوگیری از خطای احتمالی مجریان می گردد

• حذف هدر رفتن گاز و آب در شبکه های گازرسانی و آبرسانی

• سطح جوش صاف

• سهولت در تمیز کاری

• جلوگیری از نفوذ آلودگی به منطقه جوشکاری

• جلوگیری از موانع و خسارات

جوش الکتروفیوژن

جوش الکتروفیوژن با روش جوشکاری ذوبی حرارتی(butt fusion) ,متفاوت است.تفاوت اصلی در شیوه گرم کردن محل اتصال می‌باشد. در روش جوشکاری ذوبی حرارتی, از ابزارهای حرارتی برای گرم کردن سطح لوله و اتصالات پلی اتیلن استفاده میشود ولی در جوش الکتروفیوژن حرارت به شکل داخلی و از طریق جریان الکتریکی ایجاد میگردد. در لوله‌های پلی اتیلن, استحکام جوش ایجاد شده به روش الکتروفیوژن, بیشتر از جوش ذوبی سر به سر است. کوپلینگ الکتروفیوژن, از اتصالات رایج برای متصل نمودن دو لوله پلی اتیلن به یکدیگر به شمار میرود.

 

جوش الکتروفیوژن نوعی روش جوشکاری لوله و اتصالات پلی اتیلن است که در آن از اتصالات خاصی که دارای سیم مقاومت الکتریکی برای ایجاد گرمای ذوب سطوح جوش میباشد، استفاده میشود. جریان الکتریکی از طریق دستگاه جوشکاری الکتروفیوژن و به کمک جعبه کنترل آن به دو انتهای اتصال انتقال می‌یابد. همانند روشهای جوشکاری ذوبی حرارتی ( لب به لب ), انواع اتصالات زینی و سوکتی نیز در روش الکتروفیوژن, مورد استفاده قرار میگیرد.اصول فرایند جوش الکتروفیوژن, برای اکثر اتصالات الکتروفیوژن یکسان و قابل تعمیم است.