سرخط خبرها
خانه » آموزش » مطالب فنی » روش جوش لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن

روش جوش لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن

روش های جوش لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن

یکی از مهمترین نکات و مسائلی که در اجراء شبکه لوله‌های پلی اتیلنی قابل توجه است، نحوه جوشکاری لوله ها و اتصالات می باشد.در این مقاله روش های جوش لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلنجوشکاری لوله ها و اتصالات به دو صورت الکترو فیوژن (Electro Fusion) و لب به لب (Butt Fusion) صورت می پذیرد . البته روش های دیگری نیز وجود دارد که کمتر رایج است و کاربرد فراوان ندارد.

مراحل جوشکاری لوله پلی اتیلن

 • برش لوله پلی اتیلن
 • تمیز کردن لوله و متعلقات
 • نصب لوله و متعلقات
 • نصب شیرآلات و متعلقات
 • پشت بندها و مهارهای بتنی
 • خاکریزی مقدماتی روی لوله های نصب شده
 • تمیز نمودن خطوط لوله پلی اتیلن
 • آزمایش هیدرواستاتیک خطوط لوله نصب شده
 • نتیجه آزمایش
 • تکمیل خاکریزی روی لوله های نصب شده
 • سایر مشخصات فنی عمومی لوله پلی اتیلن

روش اتصال لوله ها

لوله ها و اتصالات پلي اتيلن را مي توان به روشهاي زير به يكديگر متصل كرد :

 • اتصالات حرارتي جوش
 • اتصالات الكتريكي جوشي
 • اتصالات مكانيكي

اين گونه اتصالات مي تواند در حد استحكام لوله و يا حتي محكمتر باشد .

مراحل اجرايي

اتصالات پلی اتیلن مي بايست براساس دستورالعملهاي موجود در روش هاي اجرايي و با درنظر گرفتن توصيه هاي ارائه شده از طرف سازنده لوله و اتصالات پلی اتیلن انجام شود .

انتخاب نوع اتصال و روشهاي كنترل مي بايست با توجه به سطح مهارت اپراتورها محيط و شرايطي كه عمل اتصال وروش هاي كنترل توسط شركت توزيع گاز كشور صورت مي پذيرد. انجام شود .

انجام اتصال جوشي با كمك ابزارهاي حرارتي مطابق با روشهاي مناسب مربوطه صورت مي گيرد. در اين روش ها سطوح مورد اتصال از طريق حرارت دادن به نقطه ذوب رسيده و سپس به سمت هم نزديك وبا تماس مستقيم عمل جوش و اتصال انجام مي پذيرد.

درجه حرارت جوش چطور تنظیم میشود

روش جوشکاری لب به لب (Butt Fusion)

با وجود اینکه جوشکاری لب به لب لوله ‌های پلی اتیلن در مقایسه با جوشکاری لوله های فلزی بسیار ساده و سریع است. به همین دلیل ، آموزش صحیح جوشکاری و رعایت شرایط آن دارای اهمیت بسیاری است.انجام عملیات اتصال بایستی به فردی سپرده شود که روش و دستورالعمل استفاده از دستگاه جوش را کاملاً بداند و ثانیاً شرایط اماده سازی لوله ها و بازرسی های چشمی را بشناسد و ثالثاً دستورالعمل انجام جوشکاری لب به لب را به ترتیب رعایت نماید.

این مقالهسعی بر این دارد نکات مهمی در رابطه با بازرسی چشمی جوشکاری و مشخصات ظاهری جوش ارائه گردد. علاوه بر آن، به شرح کامل بهره برداری از دستگاه جوشکاری پرداخته می شود و توصیه های خاص در زمینه بهره برداری و ایمنی ارائه می کند.

استاندارد جوش لوله پلی اتیلن

استاندارد جوش لب به لب لوله و اتصالات پلی اتیلن (استاندارد جوش لوله پلی اتیلن) در حال حاضر نسخه نهایی بوده و به تائید نهایی رسیده استاستاندارد INSO18648 راهنمای جامعی برای جوشهای لوله و اتصالات پلی اتیلن است که راهنمای تمامی پیمانکاران و مجریان خواهد بود.
استاندارد “پلاستيك‌ها – روش‌های اتصال دهی به شيوه جوش لب به لب برای لوله‌ها و اتصالات پلی اتيلن مورد استفاده در ساخت سامانه‌های گازرسانی و آب رسانی” كه پيش نويس آن در كميسيون های مربوط توسط سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتی ايران تهيه و تدوين شده و در نهصد و سی و ششمين اجلاس مورد تصويب قرار گرفته است.
برای حفظ همگامی و هماهنگی با تحولات و پيشرفت‌های ملی و جهانی در زمينه صنايع، علوم و خدمات، استانداردهای ملی ايران در مواقع لزوم تجديد نظر خواهد شد و هر پيشنهادی كه برای اصلاح و تكميل اين استانداردها ارائه شود، هنگام تجديد نظر در كميسيون فني مربوط مورد توجه قرار خواهد گرفت. بنابراين، بايد همواره از آخرين تجديدنظر استانداردهای ملی استفاده كرد.
منبع و ماخذی كه برای تهيه اين استاندارد مورد استفاده قرار گرفته به شرح زير است:
ISO 21307:2011, Plastics pipes and fittings – Butt fusion jointing procedures for polyethylene (PE) pipes and fittings used in the construction of gas and water distribution systems.

مقدمه استاندارد جوش لب به لب

با افزايش ميزان استفاده از مواد پلی اتيلن دوقله ای از قبيل PE80 و PE100 آمیزه‌های بيشتر و بيشتری از پلی اتيلن وارد بازار لوله می شوند؛ كه همراه با پيشنهادهايی برای روش‌های جوش لب به لب هستند، كه اغلب حتي برای مواد يكسان نيز متفاوت است. لذا لازم است تا تجربيات فعلي در مقياس جهانی بررسی شده و بهترين روش(ها) برای ايجاد باكيفيت ترين، قابل اطمينان‌‌ترين و مؤثرترين سامانه‌های جوش لب به لب پلی اتيلن برای سامانه‌های گازرسانی و آبرسانی، به كار گرفته شود.  با توجه به تجربه بلند مدت درخصوص روش “جوش كاری تك فشاری در فشار كم” و ساخت دستگاه های جوش بر اين اساس در كشور، استفاده از اين روش توصيه می شود.

هدف و دامنه كاربرد استاندارد جوش لب به لب

هدف از تدوين اين استاندارد (استاندارد جوش لوله پلی اتیلن)، تعيين اصول كلی روش های اتصال دهی به شيوه جوش لب به لب و ارزيابي كيفيت محل های اتصال در لوله‌ها و اتصالات مورد استفاده در ساخت سامانه‌هاي گازرساني (استاندارد ملی شماره 11233 ، تمام قسمت‌ها) و آبرساني (استاندارد ملی شماره 14427، تمام قسمت‌ها) است. براي اين منظور، اتصال دهي به شيوه جوش لب به لب در اين سامانه‌ها بايد به وسيله دستگاه جوش مطابق با استاندارد ISO 12176-1 يا ساير استانداردهاي مربوط و نصب و اجراي سامانه مطابق با استاندارد 10839 ISO 1 انجام شود. اين استاندارد، تعدادی از روشهای تأييد شده اتصال دهی به شيوه جوش لب به لب برای لوله ها و اتصالات پلی اتیلن با ضخامت 130 ميلي متر و كمتر را تعيين ميكند. در اين استاندارد، مواد، روش، دستگاه جوش و ارزيابی كيفيت محل اتصال تكميل شده، مورد توجه قرار می گيرد.
يادآوری 1 – هنگام اتصال دهی به شيوه جوش لب به لب برای لوله‌‌های با ضخامت ديواره بزرگ تر از 130 ميلی متر، بايد با توليد كننده لوله يا اتصال و توليد كننده دستگاه جوش پلی اتیلن مشورت شود.
يادآوری 2 – برای اهداف اين استاندارد، منظور از واژه جوش، گداخت و منظور از لبه، لبه‌ی گداخت است.

توجه:

 • فقط لوله هایی را می توان تحت این نوع جوشکاری قرار داد که اولاً از نظر قطر و ضخامت برابر باشند و ثانیاً از نظر جنس کاملاً یکسان باشند.
 • قبل از هر جوش، بایستی سطوح اتو کاملاً تمیز شود . بدین منظور لازم است قبل از جوشکاری اصلی لوله ها ، یک بار جوش آزمایشی (Dummy Join) صورت گیرد.
 • همواره صحت عملکرد ترموستات مربوط به اتو از طریق ترمومترهای دقیق دیجیتالی کنترل شود تا اطمینان حاصل شود دمای مورد نظر در اتو تامین می گردد.
 • بجز مواقعی که اتو در بین دو لوله قرار دارد، همواره این وسیله بایستی در غلاف مربوطه نگهداری شود تا از جریان باد، گرد و خاک و خرابی محافظت شود.
 • همواره لازم است دو سر لوله های مورد جوشکاری که خارج از دستگاه هستند بوسیله درپوش های مربوط (Cap) پوشیده شوند تا از جریان سریع هوا و کوران جلوگیری شود، چون در غیر اینصورت سریع سرد می شوند و معیوب خواهند بود.
 • بهتر است در زیر دستگاه جوشکاری بستر مناسب و تمیزی پهن شود تا آلودگی و ذرات مزاحم محیط اطراف مانع کار نگردند.