سرخط خبرها
خانه » آموزش » مقالات علمی » اتصالات پلی اتیلن تزریقی

اتصالات پلی اتیلن تزریقی

اتصالات پلی اتیلن تزریقی

لوله های پلی اتیلن در اکثر صنایع کاربرد دارند اما در صنعت کشاورزی از اهمیت بیشتری برخوردارند.حال اتصالات این لوله ها میتواند به دو روش تزریقی و ورق های ضخیم انجام شود.که انتخاب بین این دو روش بستگی به کاربرد شما از این لوله ها دارد.در این مقاله به توضیح انواع،نحوه ساخت و مزایای استفاده از اتصالات پلی اتیلن تزریقی میپردازیم.

اتصال لوله های پلی اتیلن می تواند به روش های مختلفی انجام شود که انتخاب آن بستگی به کاربرد شما دارد. به طور کلی می توان اتصالات لوله پلی اتیلن را به دو دسته تزریقی و ورق های ضخیم تقسیم کرد. همان طور که گفته شد اگر نیاز شما، استفاده از اتصالات در دما و فشار بالا است بهتر است که از اتصالات ضخیم استفاده کنید. در غیر این صورت به عنوان مثال اگر برای انواع روش آبیاری زمین کشاورزی از اتصالات پلی اتیلن استفاده می کند، اتصالات تزریقی می توانند پاسخ گوی نیاز شما باشند. در روش ماشین کاری و برش کاری شما می توانید اتصال سفارشی خود را متناسب با ساختاری که نیاز دارید داشته باشید.

بر اساس استاندارهایی که وجود دارد، بهترین خط لوله، خط لوله ایست که حتی الامکان مستقیم بوده و دارای اتصالات زیادی نیست. استفاده از اتصالات غیر یکواختی ایجاد می کند و همین مسئله می تواند روی عملکرد لوله تاثیر داشته باشد.

اتصالات تزریقی پلی اتیلن چیست؟

اتصالات پلی اتیلن در شبکه‌ لوله‌های پلی اتیلن از اهمیت بالایی برخوردار است. اتصالات پلی اتیلن برای خطوط لوله‌های پلی اتیلن از تنوع بالایی برخوردار است و هر کدام از آنها برای کاربرد و اندازه‌ی خاصی مناسب است و پیشنهاد میشود. اتصالات پلی اتیلن همگی بر اساساستاندارد DIN 16963 تولید میشود که انواع مختلف اتصالات در بخشهای مختلف این استاندارد توضیح داده شده است. استاندارد DIN 1693 دارای 15 قسمت می‌باشد.

اتصالات تزریقی یکی از فراگیرترین نوع اتصالات لوله‌های پلی اتیلن است. در مورد بهترین نوع اتصالات زیاد میتوان صحبت کرد و در رد و تائید کردن آنها می‌شود بسیار مطلب نوشت. اما پیشنهاد میشود برای خطوط حساس و پرفشار با سایزهای بالا از اتصالاات تزریقی استفاده ننمائید و برای پروژه‌های آبیاری و آنها در اندازه‌های زیر 90 میلیمتر از این نوع اتصالات استفاده شود.
اتصالات تزریقی پلی اتیلن به عنوان اتصالات لوله‌های دوجداره کاروگیت ( زانوئی, انواع انشعاب گیر ) استفاده میشود و به دلیل اینکه این خطوط فشار داخلی بر آنها وارد نمیشود دچار مشکلی نمیشوند ولی در سیستم‌های آتشنشانی و انتقال سیالات در فشار و دمای بالا به هیچ وجه استفاده از اتصالات تزریقی توصیه نمیشود و از اتصالات مایتری و سفارشی استفاده نمائید.

نحوه ساخت اتصالات پلی اتیلن تزریقی:

برای ساخت این نوع اتصالات از ماده ای به نام Injection Molding استفاده می شود. برای تولید این نوع اتصالات از قالب های پیش ساخته استفاده می شود که موجب افزایش سرعت تولید آن ها و همچنین کاهش تنوعشان می شود.برای تولید این نوع اتصال از همان مواد پلی اتیلن استفاده می شود. البته در برخی موارد می توان از ضایعات استفاده کرد البته تا جایی که ۵ درصد وزن کلی سازه را تشکیل دهند.اما چون در این حالت از کیفیت اتصالات تزریقی کاهش پیدا می کند، سعی می شود این کار انجام نشود. مواد پلی اتیلن مورد نظر از طریق دستگاه های تزریق پلاستیک در قالب های مورد نظر ریخته می شود و در نتیجه شکل دهی مورد نظر انجام می شود.

انواع اتصالات تزریقی :

مزایای استفاده از اتصالات تزریقی :

  • چون تولید این نوع سازه با استفاده از قالب انجام می شود، تولید آن ها برای پروژه های سنگین بسیار راحت تر است.
  • برای استفاده از اتصالات تزریقی می توان از جوشکاری استفاده کرد.
  • مقاومت بالا در برابر فشار، شکستگی و ضربه
  • مقاوم در مقابله با مواد شیمایی (به عنوان مثال کود های محلول در آب برای آبیاری زمین های کشاورزی، آسیبی به این نوع اتصالات نمی رسانند.)
  • مقاوم در برابر زمین لرزه ( جهت استفاده از روش آبیاری قطره ای، بودن این لوله ها در زیر خاک مشکلی برایشان به وجود نمی آورد.)
  • مقاوم در برابر زنگ زدگی
  • هزینه پایین نصب و استفاده
  • سطح داخلی این اتصالات به گونه ای است که مانع از ایجاد رسوب می شود.